>>>~ انعکاس آب ~<<<

! هنوز هم نمی دانم هر سال که می گذرد یک سال به عمرم اضافه می شود یا یک سال از عمرم کم می شود

هرچند چند روزی تا شب یلدا مانده است اما یک چنین آیین های پرمعنا و پرخاطره ای لیاقت آن را دارد که پیشا پیش موضوع یک پست قرار بگیرد: 

      

ایرانیان قدیم شادی و نشاط را از موهبت های خدایی و غم و اندوه و تیره دلی را از پدیده های اهریمنی می پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوری و شب یلدا و سنت های  دیگر در واقع بیانگر این حقیقت است که ایرانیان پس از رهایی از بیدادگری و ستم به شکرانه بازیافتن آزادی، جشن برپا می ساختند و پیروزی نیکی بر بدی و روشنایی بر تاریکی و داد بر ستم را گرامی می داشتند.
شب یلدا نیز یکی از این موارد است. در دوران کهن، شب مظهر تاریکی و تباهی و وحشت بوده و اغلب سعی می کردند که شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پلیدی و تباهی در آن راه نیابد. شب یلدا طولانی ترین شب ها است. یعنی تسلط تاریکی بر زمین از تسلط نور خورشید و روشنایی می کاهد. و چون فردای این شب روشنایی بر ظلمت غالب و روز طولانی می شود، ایرانیان تولد دوباره خورشید را که مظهر روشنایی است جشن می گیرند.     
در ایران کهن هر یک از سی روز ماه، نامی ویژه دارد، که نام فرشتگان است. نام دوازده ماه سال نیز در میان آنهاست. در هر ماه روزی را که نام روز با نام ماه یکی باشد، جشن می گرفتند .
دی ماه، در ایران کهن، چهار جشن، وجود داشت. نخستین روز دی ماه و روزهای هشتم، پانزدهم و بیست و سوم، سه روزی که نام ماه و نام روز یکی بود. و در این سی روز ماه، سه روز آن «دی» نام دارد و هر سه روز را در گذشته جشن می گرفتند. امروز از این چهار جشن تنها شب نخستین روز دی ماه، یا شب یلدا را جشن می گیرند، یعنی آخرین شب پاییز، نخستین شب زمستان، پایان قوس، آغاز جدی و درازترین شب سال.  
یلدا از نظر معنی معادل با کلمه نوئل از ریشه ناتالیس رومی به معنی تولد است و نوئل از ریشه یلدا است .
واژه یلدا سریانی و به معنی ولادت است . ولادت خورشید ( مهر و میترا )  و رومیان آن را ( ناتالیس انویکتوس ) یعنی روز ( تولد مهر شکست ناپذیر   ) نامند .
 
 

آیا میدانید حکایت درخت کریسمس و ستاره بالای آن چیست؟ 

از منابع رومی می دانیم که پیران و پاکان در این شب به  تپه ای رفته ، با لباس نو و مراسمی از آسمان می خواستند که آن «رهبربزرگ» را برای رستگاری آدمیان گسیل دارد و باور داشتند که نشانه زایش آن ناجی ، ستاره ایست که بالای کوهی – به نام کوه فیروزی- که دارای درخت بسیار زیبایی بوده است، پدیدار خواهد شد.
ظاهرا پس از مسیحی شدن رومیان، سیصد سال بعد از تولد عیسی مسیح، کلیسا جشن تولد مهر را به عنوان زادروز عیسی پذیرفت، زیرا، موقع تولد او دقیقا معلوم نبود. ازین روست که تا امروز بابانوئل با لباس و کلاه موبدان ظاهر می شود و درخت سرو و ستاره بالای آن هم یادگار مهری هاست،
همچنین گفته میشود وقتی میتراییسم از تمدن ایران باستان در جهان گسترش یافت،در روم وبسیاری از کشورهای اروپایی ،روز 21 دسامبر ( 30 آذر )  به عنوان تولد میترا جشن گرفته میشد.ولی پس از قرن چهارم میلادی در پی اشتباهی که در محاسبه روز کبیسه رخ داد . این روز به 25 دسامبر انتقال یافت.
 

آیین شب یلدا یا شب چله 

صدای پای یلدا آرام آرام به گوش می رسد . پدربزرگها و مادر بزرگها خانه را برای استقبال از فرزندان می آرایند و فرزندان و نوه ها نیز از آن سوی برای دیدار بزرگان خانواده بی قرارند .
برگزاری مراسم یلدا ، آیینی خانوادگی است و گردهمایی ها به خویشاوندادن و دوستان نزدیک محدود میشود .
آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص ، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. 
فال حافظ و شاهنامه خوانی
یکی دیگر از رسم های شب یلدا، «فال حافظ گرفتن»  است اگر رسم ها و آیین های دیگر یلدا را میراثی از فرهنگ چند هزار ساله بدانیم ولی فال حافظ گرفتن در شب یلدا در سده های اخیر به رسم های شب یلدا افزوده شده است.
 شاهنامه خوانی و قصه گویی پدربزرگ و مادربزرگ دور کرسی برای کوچکترها نیز از آیین های یلدا است که خاطرات شیرینی برای بزرگسالی آنها فراهم می آورد.
  

منبعwww.koodakan.org

حلا تو بگو دوست خوبم برای شب یلدا چه فکری داری؟ میخوای چیکار کنی؟ کجا بری؟ اصلا دوست داری کجا و پیش کی باشی؟ 

نظرت رو بده تا تو وبلاگ بذارم.. 

 

                   عمرتون مثل شب یلدا طولانـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی  


نوشته شده در 26 آذر 1387ساعت 14:39 توسط دختر پاییز نظرات (20)

  

   

   

 به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از رویترز، در این هنگام مامورین امنیتی عراقی و نیروهای مخفی آمریکایی حاضر در جلسه به سمت خبرنگار مذکور حمله ور شدند و ضمن ضرب و شتم وی، او را به بیرون از سالن محل کنفرانس رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر عراق کشیدند.

البته لنگه کفش های پرتاب شده که از فاصله حدودا 5/4 متری پرتاب شدند به هدف مورد نظرشان اصابت نکردند. یکی از لنگه کفشها با جای خالی دادن بوش از بالای سر وی گذشت و لنگه کفش دیگر در حالی به سوی رئیس جمهور آمریکا پرتاب شد که وی دست های خود را مقابل صورت گرفته بود و نوری المالکی نیز سعی در منحرف نمودن جهت آن نمود و در نهایت به دیوار پشت سر بوش اصابت نمود.
پس از این اتفاق و در حالی که سکوت ناشی از بهت این ماجرا سالن کنفرانس را فرا گرفته بود، بوش با ژستی که سعی در حفظ خونسردی و طنزگونه تلقی کردن ماجرا داشت، گفت: هر دو لنگه کفشها برای من نبود!
وی سپس ادامه داد: من هیچگونه تهدیدی از بابت این اقدام احساس نکردم.
رسانه های بین المللی این اتفاق را به عنوان هدیه خداحافظی برای بوش در آخرین سفرش به عراق عنوان کردند.
گفتنی است سفر رئیس جمهوری آمریکا به عراق، چهارمین و آخرین سفر وی پیش از واگذاری دولت به باراک اوباما به شمار می رود. جرج بوش 20 ژانویه کاخ سفید را ترک می کند.
تهاجم نیروهای آمریکایی به کشور عراق در سال 2003 تا به امروز، ده ها هزار کشته و زخمی بر جای گذاشته است.
گفتنی است پرتاب کفش در فرهنگ و آداب مردم عراق بدترین نوع اهانت به حساب می آید و مردم زمان سقوط صدام نیز به سوی مجسمه وی کفش پرتاب می کردند.    
منبع:درنا

نوشته شده در 26 آذر 1387ساعت 12:51 توسط دختر پاییز نظرات (2)

 سوپرایز شدم ....میگم براتون...فعلا ....تولدم مبارک

نوشته شده در 23 آذر 1387ساعت 22:51 توسط دختر پاییز نظرات (11)

سلام... 

امروز روز تولدم بود ...نه کیکی نه شمعی ...نه......... هیچی..!

نوشته شده در 23 آذر 1387ساعت 19:01 توسط دختر پاییز نظرات (5)

سلام دوستای گلم... 

پست جدیدم مربوط به دوستان عزیزی هست که در شرف ازدواجن... 

نکات مربوط به خواستگاری...قسمت (2)

هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید، و دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی کنید، سنجیده حرف بزنید. پس از این که از گذشته و شرح حال فرد مقابل مطلع شدید می توانید دیدگاهش را راجع به مذهب سؤال کنید.

در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر در اولین جلسه بنا را بر صداقت و یکرنگی بگذارید و متعهد شوید که آنچه می گوئید کاملاً از سر صدق و صفا باشد و به این تعهد خود نیز پای بند شوید. بهتر است به عنوان اولین سؤال از فرد مقابل بخواهید خودش را کامل معرفی کند؛ به عبارت دیگر از او بخواهید خلاصه ای از گذشته زندگیش برای شما بگوید خودتان نیز متقابلاً خلاصه ای از سرگذشت خود را مطرح نمایید.سرگذشت و بیوگرافی شامل این موارد می شود: معرفی کامل نام و نام خانوادگی، شغل، سن، شغل پدر و مادر، میزان تحصیلات هر یک از آنها، وضعیت شغلی و تحصیلی و سنی دیگر افراد خانواده، و این که شما در چه خانواده ای و با چه شرایطی بزرگ شدید و مسائل خاص زندگی شما در گذشته چگونه بوده است. در هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید، و دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی کنید، سنجیده حرف بزنید. پس از این که از گذشته و شرح حال فرد مقابل مطلع شدید می توانیددیدگاهش را راجع به مذهب سؤال کنید. بپرسید نگرش شما راجع به مذهب چیست؟ مذهب چقدر در زندگی شما نقش دارد و تا چه اندازه به آن اهمیت می دهید؟ و بعد متقابلاً دیدگاه خودتان را راجع به مذهب مطرح نمایید و دقیقاً نگرش خود را در این مورد تشریح نمایید؛ اگر برای مثال در مورد احکام مقید هستید و علاوه بر واجبات، مستحبات را نیز رعایت می کنید، این مورد را حتماً تذکر دهید و با نگرش ها و احساسات فرد مقابل مقایسه نمایید.

مطلب دیگری که می توانید سؤال کنید نگرش مخاطب شما راجع به مسائل اقتصادی و نحوه درآمد است، در اینجا شغل خود و میزان درآمد ماهیانه خود را مطرح کنید؛ بلوف نزنید، آنچه واقعاً هست را بگویید.

خانم ها نیز باید از خواستگارشان سؤال کنند به نظر شما یک زن و همسر ایده آل چگونه فردی می تواند باشد و بعد صفات مطرح شده را با خصوصیات و ساختمان روانی خود مقایسه کنند، اگر ناهمخوانی یافتند باید بگویند این ویژگی ها را ما نداریم و یا اصلاً با ساختمان روانی ما بیگانه است، خانم ها حتماً سؤال کنند انتظار مرد مورد نظرشان از آنها چیست، به نظر آنها زن باید با چه نوع پوششی در اجتماع ظاهر شود، چگونه باید با مردم نشست و برخاست نماید. نظرش راجع به شاغل بودن زن چیست.

امکانات مالی خود را توضیح دهید، اگر توان مالی شما در شرایط فعلی بیشتر از امکانات موجود نیست این مورد را نیز تذکر دهید و سپس نظر دختر خانم را در این مورد بخواهید، ببینید ایشان چه مقدار پول را برای داشتن یک رفاه نسبی لازم می دانند، و اگر خواسته های ایشان با درآمد شما همخوان نیست موضوع را مطرح و روی آن تأکید نمایید،
وعده ها و قول هایی که با امکانات شما نمی خواند و امکان برآورده شدنش نیست ندهید.

همیشه برای بهتر شدن زندگی تلاش کنید ولی قول های نابه جا ندهید. علاوه بر نگرش خود و فرد مورد نظر، در مورد مسائل مادی و اقتصادی باید موقعیت اقتصادی هر دو خانواده را با یکدیگر مقایسه کنید. فراموش نکنید بسیار مهم است که دختر و پسر از یک ردیف اقتصادی با یکدیگر ازدواج کنند و ازدواج طبقات متضاد اجتماعی اصلاً صلاح نیست.

یکی دیگر از مطالبی که حتماً باید در جلسه خواستگاری پرسیده شود،ارزش های خانوادگی است. باید بفهمید در خانواده فرد مقابل چه چیزهایی ارزش است. اگر در خانواده شما تحصیل جایگاه مهمی دارد و خانواده برای تحصیلات و فرد تحصیل کرده ارزش زیادی قائل هستند، ولی در خانواده شخص مورد نظر شما هیچ بهایی به تحصیل و تحصیل کرده داده نمی شود، جای تأمل دارد؛ باید اندکی دست نگه دارید. یا چنانچه در خانواده شما حجاب و رعایت کردن آن بسیار مهم است و یکی از ارزش های حساس در خانواده به شمار می رود ولی در خانواده طرف مقابل حجاب کم رنگ است و یا اصلاً جایگاهی ندارد و در عوض پول مهمترین ارزش است، در اینجا شما با یکدیگر همخوانی ندارید.

بعد از بررسی نگرش های فرد مقابل راجع به مذهب و مسائل اقتصادی و ارزش های خانوادگی، نوبت به بررسیارزش های درون فردی می رسد. در اینجا افکار، عقاید، ایده آل ها و علائق را به طور کاملاً جزیی مطرح کنید. آقایان حتماً از خانم ها بپرسند، به نظر آنها یک مرد ایده آل چگونه فردی است، و چه شرایطی باید داشته باشد؟ اگر خصوصیاتی را که خانم مطرح می کند در وجود شما نیست سریعاً اعلام نمایید این خصوصیات فردی مورد نظر شما، در ما نیست و یا اصلاً نمی توانیم اینگونه باشیم. خانم ها نیز باید از خواستگارشان سؤال کنند به نظر شما یک زن و همسر ایده آل چگونه فردی می تواند باشد و بعد صفات مطرح شده را با خصوصیات و ساختمان روانی خود مقایسه کنند، اگر ناهمخوانی یافتند باید بگویند این ویژگی ها را ما نداریم و یا اصلاً با ساختمان روانی ما بیگانه است، خانم ها حتماً سؤال کنند انتظار مرد مورد نظرشان از آنها چیست، به نظر آنها زن باید با چه نوع پوششی در اجتماع ظاهر شود، چگونه باید با مردم نشست و برخاست نماید. نظرش راجع به شاغل بودن زن چیست. اگر خانم ها در شرایط فعلی شاغلند و به شغلشان نیز علاقه مند هستند و کار کردن برایشان اهمیت دارد، ولی احساس می کنند خواستگارشان نظر چندان مساعدی نسبت به شاغل بودن زن ندارد باید به این نکته تأکید شدید کنند، حتی در صورت لزوم آن را شرط ضمن عقد قرار دهند.

فرد مورد نظر را مورد مطالعه قرار دهید نکات مثبت را در شخصیت و موقعیت وی جستجو کنید و آن را در یک ستون زیر هم قرار دهید در مقابل ستونی را نیز به صفات و خصوصیات منفی اختصاص دهید. آن مورد یا مواردی از خصوصیات منفی را که اطمینان صد در صد دارید تغییر می نماید مثبت حساب کنید. و سپس آنها را مورد سنجش قرار دهید و تحلیل کنید.... 

ادامه دارد

نوشته شده در 22 آذر 1387ساعت 22:45 توسط دختر پاییز نظرات (6)

 !!!
وحشتناکترین قاتل در تاریخ بشریت زنی به نام الیزابت باتوری بود که در اوایل سال‌های ۱۶۰۰ میلادی می‌زیسته. او به قتل ۶۰۰ دختر و زن جوان محکوم شد.    
الیزابت باتوری به طریق وحشتناکی قربانیان خود را می‌کشت و سپس خون قربانیان خود را می‌نوشید و با آنها حمّام می‌کرد تا به این طریق جوانی خود را تا ابد حفظ کند. 
الیزابت باتوری که از خانواده شاهنشاهی مجارستان بود، بعد از آشکار شدن جنایت‌هایش در سال ۱۶۱۰ میلادی در قصرش زندانی و بعد از۴ سال به مرگ طبیعی در گذشت.  
منبع:سیمرغ
نوشته شده در 21 آذر 1387ساعت 18:49 توسط دختر پاییز نظرات (6)

سخن روز 

حقیقت در هیچ کتابی نگاشته نشده.در قلب است. 

                                                                                                         سر هرولد کلمپ 

  

                                                 برکت باشد

نوشته شده در 19 آذر 1387ساعت 22:38 توسط دختر پاییز نظرات (10)

سلام. تصاویر زیبا سازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com

بازم امروز  موندم که چی بنویسم.یه چند روزی میشد که سرم شلوغ شده بود!

مهمونیو این حرفاتصاویر زیبا سازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.comما می رفتیم.. اونامی اومدن..دوباره ما میرفتیم.. تصاویر متحرک ، یاهو ، زیباسازی وبلاگ ، بهاربیست       www.bahar-20.comایندفه اون یکیا اومدن تصاویر زیباسازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com  تصاویر زیباسازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com

خلاصه اینکه کلی اینور اونور رفتیم و این هفته که گذشت هفته پر مشغله ای برام بود.                 

مخصوصا سیزدهم...که سالگرد عروسیم هم بود تصاویر زیبا سازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com                                                             

راستی امروز یه سر رفتهتصاویر زیباسازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com بودم کلوپ نزدیک خونمون ببینم فیلم انعکاس رو آورده یا نه؟ از

طرفیم تو فکر این بودم که  چه پستی برای امشب بذارم... تصاویر زیباسازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com 

در حالی که تو این افکار سیر میکردم خودمو تو کلوپ دیدم.. یه کم شلوغ بود.. 

نگاهی عاقل اندر سفیهتصاویر زیباسازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com به لیست فیلمهای جدید انداختم و خیلی جدی از آقای فروشنده پرسیدم؟: 

خسته نباشید...فیلم انعکاس آب رو نیاوردین؟تصاویر زیباسازی ، عکس های یاهو ، بهاربیست       www.bahar-20.com  

نوشته شده در 19 آذر 1387ساعت 00:45 توسط دختر پاییز نظرات (8)

 دوست خوبم سلام ....

راستش امروز اومدم وبلاگمو آپ دیت کنم ولی نمیدونم چه پستی بزارم ؟ یا چی بنویسم؟میدونی نمیخوام پست های تکراری بگذارم یا از اینور اونور مطلب کش برم .... 

هرچند هر کاریم کنم نمیشه این کارو نکنم چیییییییی گفتم 

 تصمیم گرفتم از  دوستانی  که با کامنتهاشون دلگرمم کردند تشکر کنم  و از  همین جا به همشون بگم : خسته نباشید و  دستتون درد نکنه .... 

   

                                                                                                                                    عکس:گوگل 

                                         این دشت پر شقایق تقدیم تو باد..

نوشته شده در 16 آذر 1387ساعت 15:30 توسط دختر پاییز نظرات (29)

انعکاس آب

دیگر دور نیستم

            من به تو نزدیکم

           دیگر فاصله ای نیست

   تو را می بینم ,در همه جا و همه چیز

        در انعکاس آب

           در لطافت باران

                  در طلوع صبح

من فقط تو را می بینم و تنها تو را دارم

پس دستانم را بگیر و با من بمان

با تو بودن شیرین است

                    دیگر فاصله بی معناست... 

نوشته شده در 12 آذر 1387ساعت 18:36 توسط دختر پاییز نظرات (2)

  1    2  >>

Design By : Pichak